تبلیغات
طرح تتـــــا در کرمانشــاه - معرفی طرح تتا

معرفی طرح تتا


معرفی

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص خلاقیت : "من به همه ی جوانان و همه ی کسانی که در راه علم حرکت می کنند موکدا توصیه می کنم که رشته ی علم و تحقیق و نوآوری در دانش و زنده کردن روح ابتکار و خلاقیت و آفرینش درونی و حقیقی خود را رها نکنند.فعالیت و ابتکار و نو آوری و خلاقیت ،اساس پیشرفت انسان و زندگی است.در صورتی که کار را با جدیت دنبال کنید و ابتکار و نو آوری در آن به کار ببندید و دانش را در آن به کار گیرید ، رحمت خدا شامل حالتان خواهد شد."

به استحضار می رساند که طرح تتا (تقویت ، توسعه  وابتکار)در سال نو آوری و شکوفایی و در راستای چشم انداز 20 ساله به لطف پروردگار متعال و عنایت امام عصر (عج) تشکیل و در همین راستا امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار استان های کشور قرار می دهد تا مقوله ی ابتکار و نو آوری و آموزش نوین شهروندی در سراسر ایران اسلامی نهادینه شود.


ضرورت ایجاد خلاقیت در کودکان

دوران کودکی دوران با ارزشی است و آینده کودک در گروی چگونه سپری کردن آن است. کودک در این دوران خصوصا در سن 3 الی 7 سالگی مرحله حساسی از ارتباط با جهان پیرامون خود را تجربه می کند.

کودک با پدیده های پیرامون خود ارتباط برقرار کرده و نتیجه آن را مشاهده می کند. او سعی می کند بر وسایل، مواد و پدیده های بیرونی اثر بگذارد یا بر آنها غلبه کند و یا اثر آنها را بر خودش تجربه کند. این فعالیت ها برای او جنبه بازی دارد. بازی همه فعالیت کودک است و کودک دنیای خارج را تا آنجا که در گستره دید او قرار دارد، میدان بازی می بیند، همه در حال بازی هستند، فقط بازیها متفاوتند و بازیگرها بزرگسال.

ذهن و اندیشه کودک همگام با رشد جسمانی وی در حال بازی شکل می گیرد و مفاهیم نسبی، انتزاعی و اعتباری کم کم در ذهن او هویت می یابد.

کودک به تدریج با این واقعیت آشنا می شود که غیر از خودش کسان دیگری هم هستند که باید با آنها ارتباط برقرار کند و برای تداوم این ارتباط باید خواسته های خود را تحت انضباط درآورد و به خواسته های آنها علی رغم تمایل، ارج نهد. کودک به تدریج تأثیر خصلت ها و ویژگی های فردی را بر تعاملات گروهی کشف می کند و حتی المقدور در صدد تنظیم آنها بر می آید و همه اینها در هنگام بازی رخ می دهد.

برای ورود به دنیای کودکان باید از طریق بازی وارد شد. مفاهیم ارزشی و صفات متعالی را از طریق انواع بازی ها قصه، شعر، نقاشی و کاردستی و... می توان به کودکان منتقل کرد و انواع مهارتهای فیزیکی و ذهنی را از طریق بازی ها می توان ارتقاء داد.

  حال ایجاد شرایط و امکاناتی که رشد و پرورش خلاقیت ها و ارتقای دانایی و توانایی شهروندان  کودک را به تناسب استعدادها و علایق آنان فراهم نماید، یکی از ضرورتهای  اساسی تأسیس خانه خلاقیت است. تحقق این هدف با توجه به تنوع علایق و تفاوت تـوانمندی های شهروندان و نـیز کـثرت جـمعیت، مستلزم دسترسی به ظرفیت های مناسبی از امکانات و منابع است؛ لکن محدودیت های موجود، عمدتاً انجام برنامه های اساسی و مبتنی بر گستره استعدادها و تفاوت های فردی  را با مشکل مواجه می نماید؛ به گونه ای که در عمل، رویکرد برنامه ها به پوشش عمومی معطوف می گردد. بدین جهت، برنامه ریزان، مدیران و مجریان در تعامل با  نیازهایی از  شهروندان مواجه می شوند که امکانات موجود قادر به تأمین آن ها نیست. لذا ایجاد زمینه هایی علاوه بر شرایط موجود برای شهروندان مستعدی که در تعمیق و توسیع آموخته های خود اهتمام دارند، امری ضروری به نظر می رسد. تأسیس خانه خلاقیت به عنوان یکی از راهکارها، برای تأمین  هدف  فوق  در  نظر گرفته  شده  است که فضایی را با توجه به علایق کودکان از یک طرف و تأمین نیازهای روحی و جسمی ایجاد نماید.

اهداف 

1-     بالا بردن قدرت تجریه و تحلیل در کودکان

2-     تقویت و هماهنگی بین عضلات دست و چشم کودک

3-     تقویت درک منطقی

4-     ارتقاء درک شهودی از فضای سه بعدی

5-     بالا بردن انگیزه تلاش

6-     تقویت مهارت های گفتاری

7-     ایجاد و حفظ یک تصویر مثبت از خود

8-     برخورد سازنده با ترس ها و شکست ها

9-     توانایی ایجاد و حفظ رابطه با دیگران

10-بالا بردن روحیه اعتماد به نفس

11-فراهم ساختن فرصتهای مناسب برای کودکان به منظور کشف و پرورش استعدادها و علایق خویش و علایق خویش و ارضای کنجکاوی طبیعی ایشان و خلاق بارآوردن آنان

12-پرورش عادات صحیح مطالعه و کار دانش آموزان

13-تأکید و تقویت جنبه های مثبت کودک از طریق توجه به کارهای مفید و نقاط قوت آنان و استفاده از این امر در جهت اصلاح و بهبود نقاط ضعف ایشان.

14-پرورش احساس مسئولیت اجتماعی و درک ارتباط بین رشد و تکامل شخصی و رفاه عمومی

15-انطباق روشهای تدریس با نیازها و تواناییهای فردی کودکان و نوجوانان به منظور ایجاد زمینه موفقیت و رضایت خاطر آنان

16-کمک به کودکان در غلبه بر مسائل و مشکلات تحصیلی و شغلی پیش رو

برچسب ها: ثبت نام ترم جدید معرفی طرح تتا اهداف